Tomáš Svoboda

šermíř,
scénárista, režisér, herec,
mistr uměleckých řemesel
kamenotiskař
výška: 179
váha: 88
-102kg
(dle potřeby a vůle)

Podpis Tomáše Svobody
 


16. února 1947 v Praze

1950-65

Nároky jeslí, základní a střední školy zvládá bez problémů. Z poznámek v žákovských knížkách lze vystopovat, že se jedná o dítě bystré, jemuž pouze široká paleta zájmů brání plně rozvinout studijní schopnosti.

1959

Vstupuje do šermířského oddílu Baník Riegel Praha. Zde poznává jemné finesy šermířského umění, tady se poprvé utká se svou budoucí ženou Arnou a tady se od fleretu a kordu nakonec propracuje k obouručnímu meči, sekyře a řemdichu - to když v roce 1963 vznikají Mušketýři a bandité, 1. skupina historického šermu na světě.

1963-85

Představení "Mušketýrů a banditů" se stávají rodiným stříbrem československé kultury 60. a 70. let. Kohorta mladých ozbrojenců dobývá nejprve Čechy a přes pařížskou Olympii a západní Evropu pokračuje ve vítězném tažení po Chile, Peru, Equadoru, Kolumbii, Bolívii...

1967

Příležitost zúčastnit se tažení do Jižní Ameriky je natolik lákavá, že mladý vojín Svoboda tajně opouští domovskou posádku v Sušici. Celostátní pátrání je odvoláno poté, co hlídka vojenské policie dezertéra po tříměsíčním pátrání zatýká na sušickém nádraží, kam přijíždí přímo z Panamy. Před perzekucí jej nakonec zachraňuje fakt, že v průběhu dezerce je vojín Svoboda, tehdy ještě svobodný, slavnostně povýšen československým velvyslancem v Peru na svobodníka.

1968-88

Slávu a popularitu "Mušketýrů a banditů" pilně využívají tvůrci divadelní, filmoví i televizní. Operetní představení (Král tuláků, Cassanova, Robin Hood) střídá Hamlet, Vojna a mír, Romeo a Julie, Jindřich IV; na prknech předních divadelních scén. Neméně rozsáhlá je i filmografie skupiny. Pro Svobodu to znamená 7 sečných a bodných zranění, 2 otřesy mozku, desítky stehů po celém těle. Výronem končí cvičný seskok z letadla na Příbramském letišti, na cvalové dráze v Kladrubech je několik set metrů smýkán splašeným koněm, tým hráčů vodního póla jej zachraňuje poté, co v průběhu zkoušky nového typu potápěčské výstroje usíná na dně bazénu Tyršova domu.

1969

Nastupuje jako vedoucí kamenotiskařské dílny v Říční ulici na Malé Straně. Zde se brzy formuje skupina umělců (Lhoták, Bouda, Toman, Kulhánek, Born a řada dalších), kteří zaznamenávají úspěchy nejen v oblasti vlastní výtvarné činnosti, ale zanedlouho také v oblasti tvorby dramatické. Vzniká činoherní sdružení Grafothalie, prošlapávající společně s hudebním tělesem Grafičanka cestu rodícím se multimediálním formám let následujících. Tomáš se stává iniciátorem, spoluautorem, režisérem i hercem většiny dramatických taškařic. K těm dnes již klasickým bezesporu patří Škrhola, Mamutínoje ózero, Prodaná nevěstka a řada dalších.

1981

Získává titul "mistr uměleckých řemesel". O dva roky později zakládá vlastní litografickou dílnu, po více než třiceti letech první soukromý kamenotiskařský ateiér v Praze.

1992-97

Je přijat mezi členy prestižního spolku českých grafiků a tiskařů Hollar. Seznamuje se se zakladatelem firmy Softwarové Aplikace a Systémy, Zdeňkem Jirkovcem. Setkání představuje počátek dlouhodobé spolupráce, vrcholící v květnu 1997 založením galerie ArtForum.