Tomáš Bím

Tomáš Bím

Malíř, grafik a ilustrátor

Životopis
 

12. 11. 1946 v Praze

"Jako kluk jsem chodil za tátou do studia Jiřího Trnky a tam jsem seděl a koukal . Hodinu, dvě, třeba celý den. Viděl jsem, jak vzniká kresba - dobrá kresba. Zkoušel jsem to také. Jednou se pan Trnka zeptal, zda chci být malířem a jestli vím , co k tomu potřebuju. Tři hodiny denně kreslit, kresli všechno a každý den. Nic víc k tomu nepotřebuješ".

Díky politickým posudkům rodičů nedostal doporučení ke studiu na Střední grafické škole v Hellichově ulici. Nastoupil jako učeň - knihař do Středočeských tiskáren. Po vyučení pracoval v Supraphonu (vydavatelství gramofonových desek), ovšem pro údajné nabádání spolupracovníků ke stávce byl nucen stálé zaměstnání opustit. Tento fakt, společně s nechutí brzy ráno vstávat, vedl k rozhodnutí nehledat stálé zaměstnání, ale živit se jako nezávislý výtvarník - na "volné noze".

"Pracoval jsem jako tiskař a ve vedlejším pracovním poměru jako výtvarník Státní ho divadelního studia. Dělal jsem plakáty pro zpěváky a skupiny, gramofonové obaly, katalogy, skládačky, prospekty... V letech 1971-1974 jsem dokonce psal reklamy na stadionech, pro různé firmy a spolupracoval s nejrůznějšími výstavami a ve letrhy. Hlavní stan jsme měli na stadionu ve Strašnicích, kde jsme reklamní panely pro Kovo, Plzeňský Prazdroj, Coca-colu a mnoho dalších vyráběli".

Svět opuštěných sportovních zákoutí a starých reklamních nápisů patří mezi zažité vzpomínky, k nimž se Tomáš Bím v malbě a grafice vrací dodnes.

"Jako kluk narozený v centru Prahy jsem se účastnil nádherných výprav na periferii města. Ta mne okouzlovala svou nedbalostí až zanedbaností, kůlnami plnými záhad a zákoutími skládek. Vracím se tam stále, i když se v posledních letech tvářnost tohoto prostředí tolik mění. Své motivy dnes nalézám na různých místech světa a ty se nakonec sejdou v jediném obraze - kombinuji, domýšlím. I to je dobrodružství z tvoření".

Během samostatné výtvarné činnosti Tomáš Bím uspořádal 85 samostatných a účastnil se desítek společných výstav doma i v zahraničí, je autorem ilustrací k řadě knih a časopisů, spolupracuje s televizí a filmem, je autorem oceňovaných exlibris a plakátů, jeho malířská a graficka tvorba je zastoupena v řadě uměleckých sbírek po celém světě.

"Je rád na světě, kde existují barvy, papír a další věci nezbytné k tomu, aby viděné zaznamenal. Má rád svoji rodinu, dobré jídlo a pití, svůj dům v Letech u Prahy na břehu Berounky a také sousedy z Černošic, Dobřichovic, i z opačného břehu řeky, tři hospody v okolí, dvě fenky labradora a kocoura Mikeše. O Tomášovi Bímovi napsal scénárista Oldřich Dudek, že mu připomíná loupežníka Ba binského v době jeho největší loupežnické slávy."

Výňatky textu z monografie INVENTURA (Tomáš Bím 50).