Jiří Slíva

Jiří Slíva

Grafik, malíř a ilustrátor

Životopis
 

Narozen 1947 v Plzni, od roku 1966 žije v Praze.

Po ukončení studia na Vysoké škole ekonomické pracoval 8 let jako sociolog a futurolog. Od r. 1979 je Jiří Slíva karikaturistou, ilustrátorem a grafikem ve svobodném povolání. První kresbu uveřejnil v r. 1972, ilustroval více než l50 knížek, publikoval knihy kresleného humoru v Československu, ČR, Německu, ve Francii, Švýcarsku a v USA. Kreslil pro Die Zeit, Die Welt, Stern, Wall Street Journal, New York Times, Feinschmecker, Nebelspalter, Los Angeles Times, Playboy, Le Monde Diplomatique, od roku 1998 je karikaturistou týdeníku euro.

Byl mnohokrát oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru a zasedal v porotách na festivalech ve Skopje, Legnici,Knokke a Antalii.

Od roku 1981 se věnuje též technice barevné litografie a od roku 1994 také pod vedením J. Anderleho technice leptu a malbě.

Samostatné výstavy m.j. v Praze, Bratislavě, Curychu, Luganu, Lucernu, Budapešti, Sofii, Varšavě, Mnichově, Hamburku, Berlíně, Bruselu, Salcburku, Amsterodamu, Utrechtu, Římě, Antverpách, Havaně, Milánu, Paříži, New Yorku, Vídni, Regensburgu, Moskvě, Ottawě, Tel Avivu, Lucemburku a Nikósii.

V letech 1990?1993 učil na Letní akademii výtvarného umění v rakouském Salcburku, v roce 1990 vedl na universitě Oberlin (Ohio) seminář Poetry and Cartoon.

Od roku 1980 je členem výtvarnické kapely Grafičanka, od roku 1993 členem SČUG Hollar.