Výstava
Zpět | Home


Nejlepší ryba

Nenajím se do sytosti
ryby, co má tisíc kostí.
Dám si dneska pro radost
tu, co má jen jednu kost.
Poradím všem ať ji zkusí;
jmenuje se stehno husí.


Virtuos a koza

U sousedů jedna koza
potrkala virtuosa.
Rozšlápla mu housličky
na malinké kousíčky,
honila ho po sadu,
zkazila mu náladu.

(z poezie Jiřího Slívy)

LÉČBA SMÍCHEM

Nevím, jestli je pro autora humoristických kreseb větším potěšením to, když se jeho obrázkům lidé smějí nebo to, když se nad nimi zamyslí. Pro Jiřího Slívu to ale jistě není problém: u jeho obrazů dochází k obojímu.

Což je opravdu úspěch, protože to první je legrace a to druhé je docela vážná věc. Ne, že by humor nebyla vážná věc, ale dostáváme zde určité dilema: to první je k pobavení, to druhé k poučení a spojit to dohromady, to už chce jaksi Komenského, že ano. Navíc musí autor také udržovat určitou rovnováhu mezi těma dvěma složkami, jinak by ho diváci mohli špatně pochopit.

Bavit lidi je ovšem věc nevděčná: vzpomínám, jak mi jeden kolega v práci sdělil, že mu jistý vtip už říkám po páté. Na jeho omluvu mohu říci jen to, že to byl právník. Hbitě jsem mu sice odpověděl, že jsem měl dojem, že mu to předtím čtyřikrát nedošlo, ale mně samotnému zbyl jen hořký pocit, že ztrácím asi paměť nebo co je o hodně horší, humornost.

Na rozdíl od mého humoru je ten Jiřího Slívy osvěžující a prakticky nevyčerpatelný. Nevnucuje se, ale naopak jemně přitahuje a o to má také silnější účinek. A my se u každého toho jeho obrazu zastavíme a obdivujeme jeho neutuchající nápaditost a jeho neortodoxní pohled na věci, o kterých jsme si myslili, že nám žádnou novou myšlenku už asi nepřinesou. Jako třeba taková obyčejná věc jako je káva.

Říká se, že veselá mysl je půl zdraví. A já dokonce věřím, že v budoucnosti se budeme místo k lékařům a psychiatrům chodit léčit na výstavy humoristických kreseb. Rozhodně to bude zábavnější a poučnější. Ale pozor: jako každý lék, může vyvolat případnou narkománii, pardon - vtipománii...

© Jan B. Hurych
Hurontaria - česko-anglický časopis

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 1998 Jiří Slíva, ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.