|
Stálá spolupráce Petra Novotného s mezinárodně etablovaným výtvarníkem Bořkem Šípkem a se skvělým sklářským technologem Liborem Fafalou vzniká "magický trojúhelník", jehož vrcholy - umění - řemeslo - technologie - se stávají základem, na nichž je v roce 1991 v Lindavě u Nového Boru založeno sklářské studio AJETO.
AJETO v roce 1992
|
AJETO v roce 1994
|
AJETO nyní
|
Provoz studia AJETO byl zahájen 28. října 1994 uspořádáním 1. mezinárodního sympozia sklářského umění a designu "GLASS AMBITIONS", kterého se kromě 27 předních českých výtvarníků zúčastnila řada vyjímečných osobností světového designu: David Palterer, George Sowden, Paolo Deganelo, Marwin Lipofski, Charles Parriot, Shimizu Fumijo a další.
Studio AJETO se kvalitou a výtvarnou úrovní své produkce stalo významným nositelem a pokračovatelem vynikající tradice českého sklářství a v oblasti světové designérské tvorby respektovaným a obecně uznávaným pracovištěm.
Výstavní síň Arzenal
1998
|
Výstavní síň sklárny AJETO
v Novém Boru
|
Travnatka
|
K významným projektům, na nichž AJETO v průběhu uplynulých let pracovalo patří:
- Interier casina v Innsbrucku
- Osvětlení pro Pražský hrad
- Interiery obchodů módního tvůrce Karla Lagerfelda v Paříži
- Kolekce Follies pro Driade, Itálie
- Kolekce pro Maletti, Itálie
- Kolekce pro Alterego a Steltman, Holandsko
AJETO průběžně spolupracuje s:
- DALE CHIHULY Studio, USA
- BOREK SIPEK Studio, Praha, Amsterodam
- Nachtmann, Mawa, Venta, Anta, Akari / Německo
- Cent Degres / Francie
- MacKenzie-Childs / USA
- s řadou galerií a uměleckých škol:
- Střední umělecká škola v Novém Boru, Kamenickém Šenově, v Železném Brodě
- Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
- Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Bratislavě
- Akademie architektury a designu v Hamburgu
- The College of Architecture and Design, Vídeň
- The PARNHAM College of Arts, Velká Británie
- Staffordshire University, Velká Británie
- CIRVA Glass Centre, Francie
Studio AJETO se kvalitou a výtvarnou úrovní své produkce stalo významným nosit elem a pokračovatelem vynikající tradice českého sklářství a v oblasti světové d esignérské tvorby respektovaným a obecně uznávaným pracovištěm.
Bořek Šípek umělecký ředitel studia AJETO
|
Libor Fafala hlavní sklářský technolog
|
Petr Novotný
AJETO, 1995
|
|