Jan Saudek

Jan Saudek

"fotograf český"

Životopis
 


Narozen 13. května 1935 v Praze

1935

Jan Saudek se narodil 13. května v Praze jako syn bankovního úředníka. Zde také vyrůstá a do patnácti let navštěvuje školu. Otec přežije koncentrační tábor v Terezíně, zatímco jeho šest bratrů tam umírá.

1950-83

Zaměstnán v tiskárně. Začíná kreslit a malovat. Svůj první fotoaparát, Baby Brownie Kodak, popisuje takto: "Prostě jsem tam vložil film, zmáčkl to a fotka byla na světě; tak jsem to dělal do roku 1963."

1953

"Moje první fotografie" - snímek s bratrem považuje Jan Saudek za svůj první závažný umělecký počin. Pracuje v zemědělství.

1954-56

Vojenská služba.

1958

Sňatek s Marií, se kterou má dvě děti: Samuela a Davida.

1959

Dostává první "opravdový" fotoaparát - Flexaret 6x6.

1963

První samostatná výstava v Praze. Rozhodne se, že se stane fotografem. Inspirován katalogem z výstavy Edwarda Steichena "Lidská rodina" - chce vydat knihu o lidech své vlastní doby. Fotografuje pouze lidi, ke kterým má nějaké osobní pouto - "Můžete tomu říkat láska."

1966

Vzniká jeho nejslavnější fotografie "ŽIVOT".

1969

Cesta do Spojených států, kde ho Hugh Edwards posílí v přesvědčení, že má fotit dál. První samostatná výstava na University of Indiana v Bloomigtonu.

1970

Rozchod s Marií.

1972

Objevuje svou "Zeď", která se nadále stává synonymem pro jeho tvorbu. Od poloviny sedmdesátých let jeho mezinárodní reputace neustále roste. Spolupracuje s řadou různých umělců včetně Paula Pia (Antverpy a Brusel), Kirsten Frickeové (Bonn), Marlěne a Jeana Vorletových (Lausanne), Pierra Borhana (Paříž), Anity Neugebauerové (Basilej) a Davida Travise (Art Institute of Chicago).

1977

Návštěva Paříže a především výstavy "Recontres Internationales de la Photographie" v Arles.

1976-84

Výstavy a spolupráce s galerií Jacques Baruch Gallery v Chicagu. V roce 1983 vychází Saudkova první monografie "Svět Jana Saudka" v češtině, angličtině němčině, a francouzštině. Začíná ručně kolorovat černobílé fotografie (okolo roku 1977).

1984

Po letech nádeničiny v továrně získává legitimaci Českého fondu výtvarných umělců, organizace, která ho po dlouhá léta ignorovala, přestává být závislý na své týdenní mzdě a může se plně věnovat fotografii. "Ve své tvorbě se snažím postihnout vše, co znám a miluji, a někde nad tím vším je sen zanechat malou vzpomínku na dobu, která se už nevrátí."

1988-95

Výstavy a spolupráce s Galerií Torch v Amsterdamu, od roku 1990 s nakladatelstvím Art Unlimited v Amsterdamu.

1989-91

Módní fotografie pro japonskou firmu Matsuda.

1990

Oceněn francouzským titulem "Chevalier des Arts et Lettres" (Rytíř umění a písemnictví). Francouzský režisér Jerome de Missolz o něm natáčí krátký film "Jan Saudek - český fotograf".

1995

Vychází jeho první kniha "Dopis", kterou sestavila Sára Saudková. V polovině devadesátých let věnuje více pozornosti malování, snaží se přenést na plátno důležité motivy ze svých fotografií.

1998

Nejrozsáhlejší retrospektiva jeho fotografií a maleb v Los Angeles, Bergamot Station