Curriculum


ŽivotopisŽivotopis,
Životopisspolupráce a výstavy

Zpět | Home

Výstava

www.pycha.com

 

Ondřej Pýcha

Ondřej Pýcha

Fotograf

Životopis, spolupráce a výstavy
 


26. 5. 1975 v Praze

V letech 1990-94 studoval Střední průmyslovou školu grafickou, Hellichova ul., Praha, obor Užitá fotografie.

Během studia jsem se začal zaměřovat na portrétní fotografii a díky svému velikému zájmu o hudbu jsem začal osobnosti ze světa hudby a dění okolo ní. Mojí první uveřejněnou sadou fotografií byla reportáž o české scéně rockabilly v časopisu Rock&Pop. Posléze jsem začal spolupracovat se všemi hudebními časopisy na našem trhu. Vedle portrétů a fotoreportáží z koncertů jsem ještě v průběhu studia nafotil první obaly hudebních CD českých skupin a interpretů.

Po skončení studia jsem se stal fotografem na volné noze. Moje specializace na portrétní fotografie především známých osobností z oblasti české a světové kultury mi vydržela, kromě interpretů a skupin jsem se dostal i k focení známých herců, režisérů a sportovců.

Dosud jsem autorem více než 100 obalů českých hudebních CD, např. Lucie, Lucie Bílá, Chinaski, Anna K., Lenka Filipová, Black Milk, Sexy Dancers, Dara Rolins, JAR, Jiří Suchý. Za svůj největší úspěch považuji užití své fotografie americké zpěvačky Alanis Morissette na obalu jejího prvního DVD v roce 1998.

Dále jsem autorem velikého počtu titulních stran časopisů (Instinkt, Cinema, Rolling Stone, Beverage, Story, Spy, Bravo, Markíza, Mladý svět). Dále jsem publikoval ve většině českých periodik včetně deníků především MF Dnes.

V roce 2002 jsem byl zařazen do publikace Osobnosti české módní a reklamní fotografie s dalšími 11 českými a slovenskými fotografy (mj. Tono Stano, Jan Saudek a další).

Moje první samostatná výstava proběhla v říjnu a listopadu 2003 v prostorách Gallery Art Factory na Václavském náměstí v Praze. Momentálně je výstava umístěna v Z Gallery, Zichyho paláci v Bratislavě, od 22. 1. 2004 se výstava stěhuje do Plzně, Gallery Bar Archa, Veleslavínova 22.

Výstava je průřezem mojí dosavadní tvorby za posledních sedm let, leckdy neznámých fotografií, které se nehodily pro komerční užití. Výstava bude navíc obsahovat sadu exkluzívních fotoportrétů pořízených za účelem této výstavy. Jedná se o osobnosti, které by se za jiných okolností odmítly fotografovat např. Iva Bittová, Tomáš Rosický, Jan Svěrák a herec Jiří Schmitzer.