Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Vlastislav Janáček

Vlastislav Janáček

Výtvarníkovi Vlastislavu Janáčkovi se daří téměř neproveditelné, dokáže vyjádřit často komplikované náměty a myšlenky s pomocí jediného materiálu - skla.

Čisté linie plastik na první pohled jakoby upřednostňovaly dokonalost řemeslného zpracování, stačí však na chvíli pozastavit pohled a nechat křehký objekt promluvit. Oblé tvary či naopak ostré hrany a vrcholy, spolu s barvami a průniky ploch jsou jeho řečí. Jednoduchým, názorným a přesto velmi působivým způsobem vyjádření. Nedílnou součástí děl jsou autorovi názvy, které nasměrují pohled tak, aby si pozorovatel detaily lépe spojil s myšlenkou, která jim dala vzniknout. Pokud si je zkusíte přečíst, aniž byste se zároveň podívali na související plastiku, nabudete snadno dojmu, že se jedná o názvy obrazů, protože vyjádřit představu či myšlenku prostřednictvím tak zdánlivě omezeného materiálu jakým je chladné sklo, se nebude zdát uskutečnitelné a přece...

Filozofické úvahy, reakce na osobní prožitky či až zdánlivě triviální náměty z běžného života prozrazují názvy jako "Jak se mi to mohlo jenom stát!", "Setkání ? ... možná někdy", "Vizionář", "Odpoledne v aquaparku" apod. Tanec, létání, příroda, mytologie, ale i tak prozaické věci jako potrubní pošta, to vše dokáže oslovit fantazii Vlastislava Janáčka, aby je, jejím prostřednictvím, jako nějaký bílý čaroděj, navždy zaklel do křehké krásy skla.

Zuzana Ottová

Musím říci...

Musím říci, že nejsem zvyklý o své práci dlouze diskutovat. Mým cílem je, aby moje práce mluvila za mě.

V první řadě se musím přiznat, že miluju sklo.Tu jedinečnou hmotu, která umí být obsahem i formou zároveň, kamarádem a někdy i nelítostným soupeřem, který trestá sebemenší chyby.

Samozřejmě se ve své tvorbě snažím uplatnit své zkušenosti v oboru broušení skla. Má to však velké úskalí, že totiž "brusič" převládne nad "výtvarníkem". To se potom stává z umění pouhá rutina. Proto se snažím obě polohy důsledně oddělovat. Jak se mi to daří, je pouze na Vašem posouzení.

Vlastislav Janáček

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright Vlastislav Janáček 2008, ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.