Curriculum


CenyŽivotopis
CenyCeny

Zpět | Home

Výstava
 

Jiří Poledníček

Jiří Poledníček

Fotograf

Životopis
 

Narozen 1953

Vystudoval - vysoké učení technické

Nyní je tvůrcem digitálních abstrakcí na volné noze.

Fotografii se věnoval od studií na VUT, s příchodem digitální techniky vždy prověřoval její krajní meze a experimentoval na hranici jejích možností.

Jeho nejoblíbenějším materiálem je sklo, z jehož fotografií také většina jeho abstrakcí vzniká. Nejznámější práce z počátků jeho tvorby, obraz Blue Oracle, vznikl z fotografie broušené sklínky naplněné čajem.

Několik let své práce nezveřejňoval, průlom nastal, když je ukázal šéfredaktorovi časopisu TOP CLASS. Tehdy vyšel o jeho abstrakcích první článek, který nastartoval nepřetržitý nárůst zájmu o jeho abstraktní digitální obrazy.

První samostatnou jednorázovou výstavu měl v Mánesu, u příležitosti módní přehlídky p. Nedomové.

Potom následovaly výstavy na zámku v Děčíně, zveřejnění jeho prací na stránkách známé americké fotografky a sběratelky originálních řešení v oblasti fotografie paní Helyn Devenport, 3x prodlužovaná samostatná výstava ve Vinohradském pavilonu, stálá ukázka prací v pasáži Broadway.

Rádio Beat s ním odvysílalo serii rozhovorů. Jeho práce se začínají objevovat v návrzích architektonických studií, zdobí řadu moderních interierů.

Na mezinárodním veletrhu umění v roce 2007 v Českých Budějovicích, kterého se zúčastnilo 95 umělců z pěti zemí Evropy, zvítězil v kategorii moderní fotografie.

Mnohdy se potýká s problémy, související s nezařaditelností své tvorby. Jeho reakce je vždy stejná: "...nechce se mi moc zabývat tím, kam tyhle digitální abstrakce zařadit, i když takový flovizmus se mi docela zamlouval, pro mne je hnacím motorem ohlas lidí z celého světa..."