Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Novinky II. 2018

Novinky II. 2018

Který měsíc v roce vybízí víc k naskočení do "vlaku dětství a naděje", v němž se necháme unášet nostalgií do vzpomínek, než ten závěrečný, prosinec. K takové cestě do minulosti jsou jako stvořené lokomotivy zahalené do oblaku páry, které supěním dávají na srozuměnou svůj příjezd.

Tou nejlepší volbou pro start takového výletu je dílo Jiřího Boudy, o němž se dá bez nadsázky říct, že mašinkám zasvětil svůj život. Protože při ohlížení zpět bychom nikdy neměli zapomenout otočit hlavu a zase se dívat směrem, kterým vede budoucnost, mají tentokrát Boudovy litograficky zpracované železné krásky co říct i k roku budoucímu. Jsou totiž sestaveny do působivého kalendáře, z něhož se některé milovníky železnic oblíbené typy pod všeobecně známými přezdívkami představují právě v rámci prosincové výstavy.

Vymazlené stroje vypadají jako by je nadšený sběratel zrovna celé dokonale vypulíroval a ony už netrpělivě čekají, kdy se s rozverným zahoukáním rozjedou vstříc dobrodružství, o něž není na kilometrech kolejí nouze. Co naplat, lokomotivy jsou přeci jen stroje, i když všechno to potrubí, táhla a soukolí, často zbarvená do ohnivě rudé barvy, připomínají složitý živý organismus, krev pulzující v žilách plnokrevníka, a tak je čas podívat se za člověčenstvem. Pod zdánlivě ospalou atmosférou lázeňských promenád bublá na Boudových grafikách hemžení lidských osudů, které jsou, ještě dřív než se stačí naplnit, zahaleny mlhou pomíjivosti. Železniční oři tak vlastně vycházejí z tohoto souboje živelnosti jako vítězové.

Konec roku však není jen o vzpomínkách, jakmile začneme odpočítávat jeho poslední hodiny, budeme s menším či větším očekáváním vyhlížet příchod roku nového. Nastává čas rozloučit se a s plnou parádou přivítat jeho nástupce. A tak i v rámci výstavy symbolicky předává Jiří Bouda štafetu Jiřímu Slívovi, který je zárukou, že na silvestrovském večírku nebude chybět víno, ženy, zpěv a ani to kafe na případný ranní bolehlav, kdy máme pusu vyprahlou stejně jako je Bímova poušť.

Bujaré veselí snese i nějaký ten vtípek či narážku, jakou je i poslední vystavená litografie od Tomáše Bíma, jejíž námět je, řekněme pichlavě lechtivý.

Užijte si Vánoce se svými blízkými, nebojte se ale ani projížďky vzpomínkami a mějte radost, že můžete být u toho, když starý rok uvolňuje místo tomu novému. Ať nás v něm čeká jen samé štěstí!

Zuzana Ottová
prosinec 2018

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2018 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.