Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Benefiční aukce 2019

Benefiční aukce 2019

Dubnová výstava zprostředkovává pohled na umělecká díla, která se stala zdrojem hned několikanásobné radosti. V rámci 21. ročníku benefiční aukce ArtFora totiž Nadačnímu fondu ICZ vynesla 515 900 Kč, z nichž 172 tisíc bylo přímo na místě věnováno Léčebně zrakových vad ve Dvoře Králové nad Labem.

Tradičnímu benefičnímu večeru, kdy virtuální galerie ArtForum na sebe bere jako nějaká pohádková bytost reálnou podobu, patřil poslední březnový čtvrtek Tereziánský sál břevnovského kláštera. Z třicítky uměleckých děl, která do aukce věnovali přední čeští malíři, grafici, fotografové, skláři a sochaři, je sestavena i aktuální výstava. Pojďme se na ně podívat, najít mezi nimi své favority a pohrát si s představou, že o ně svádíme lítý dražební boj.

Ten skutečný svedli zájemci především o skleněné broušené plastiky Pěšci z cyklu Šachovnice od Vlastislava Janáčka. Hra o "šachovou hru" vynesla 60 000 Kč, vyvolávací cena 2 600 Kč tak byla překonána více než třiadvacetkrát. Na druhém místě se s částkou 46 tisíc korun umístil dvaadvacetibarevný linoryt Pes, který bedlivě naslouchal zvukům kuchyně od Ivo Křena, jehož dražba startovala na částce 7 000 Kč, a třetí v pořadí se umístila s vydraženou částkou 36 000 Kč litografie Adolfa Borna Exotická zvířata, jejíž vyvolávací cena byla 16 000 Kč.

Ale máme tu ještě 27 děl, která rovněž putovala k novým majitelům. Jistě bychom mezi nimi objevili nejednu srdeční záležitost, u níž bychom s příhozy rovněž neváhali. Největší zastoupení mezi nimi měly jako obvykle grafické techniky, po čtyřech zástupcích mělo v aukčním katalogu sklo a fotografie, v jediných exemplářích se nabízel pastel a reliéfní tisk. K posledním dvěma jmenovaným dílům nebude pro pravidelné návštěvníky galerie těžké přiřadit autory. Ano, pod pastelem zobrazujícím číhajícího levharta je podepsán Ladislav Kuklík, zlatem dotýkaný reliéf Marie s ratolestí je pak vzpomínkou na osobité umění Olbrama Zoubka.

Ale pojďme to vzít od začátku. Nejprve nás zmátne Tomáš Bím, který do aukce věnoval litografii nazvanou Červená sedma. I když se v námětech nevyhýbá místům "kde se dělá zábava", nečekejte pozvání do slavného pražského kabaretu, ale na projížďku závodním veteránem. Koleje na bubenečském nádraží zase jakoby symbolizovaly, že někdy našemu vlaku nic nebrání prosvištět vstříc dalším dobrodružstvím, a jindy může znenadání skončit cesta tvrdě, když se souprava navede na šturc, tedy hezky česky, když na konci kolejí čeká zarážedlo. Jiří Bouda o tom skutečném i imaginárním věděl své.

Kdo má rád kvízy, toho by jistě potěšilo mít doma Noc Hany Čápové nebo Domácí oltářík Jana Kavana, na nichž můžeme hledat skryté postavy, zvířata a objekty, ale jejich prostřednictvím i děkovat Matce přírodě, že má s námi ještě trpělivost. Milovníci kávy si díky vlastnictví díla První pražská kavárna od Ivy Hüttnerové či Coffe - The Best Friend od Jiřího Slívy mohou nastartovat chuťové pohárky už pouhým pohledem.

Dvě práce zpracovávají námět velkoměsta. Romantické, které vítá jaro, poslala do aukce Emma Srncová, to v hravé podobě, doslova na hlavu převrácené, kde se žluté taxíky prohánějí nad newyorskými střechami jako v Pátém elementu, pochází od Elišky Podzimkové. Podobně si s krajinou pohrál i Jindřich Pileček, který navíc na svém Útesu částečně popřel i zákon gravitace.

Ten, kdo hledá ve výtvarných dílech duchovní rozměr, by jistě neváhal přihazovat na Hískovu sakrální Stavbu a naopak, kdo preferuje realismus pragmatických věcí, tomu učaruje plechovka Mona Motor Oil milovníka vůně benzínu Petra Ptáčka, která má přes všechnu preciznost i svou poetiku. Komu učaruje pohyb, ať už sportovního rázu, vášně nebo podporovaný ryčnou muzikou, nechť obrátí zrak na díla pánů Roučky, Demela či Netopila.

Rozmanitá spodobnění přírody nabídl aukční katalog pod jmény Emanuel Ranný, Marina Richterová či Aleš Knotek. Autorem minimalistické, kaligrafii připomínající Podzimní louky je překvapivě první tvůrce, Marina Richterová, která se uměním východu intenzívně zabývá, zůstala tomuto prostředí věrná námětově, její litografie zobrazuje květy Magnolie, ale nikoli ve sladkých růžových barvách, ale v dramatických tónech hnědé a neutrální bílé. Knotkova krajina jako obvykle připomíná výjev z jiné planety.

Zastoupení fotografie bylo v aukci celkem různorodé, i když Sára a Jan Saudkovi pracovali s obdobným optickým efektem, ale každý po svém. Královská kanastová dvojitá karta, na níž je vyobrazena primabalerína Tereza Podařilová, pochází ze Saudkova cyklu Národní divadlo. Optickým klamem zdvojený človíček se směje na své stranově převrácené já na snímku Sáry Saudkové Zrcadlo. A to bílé stvoření s psíčkem vážně není Elton John, ale bezejmenná Pejskařka z cyklu Český člověk od fotografického tria Luterer, Malý, Poláček. V modelce pohazující světlou hřívou není zase tak snadné poznat, že je portrétem zlaté slavice Lucii Bílé.

Umělecké sklo se na aukcích tradičně těší velkému zájmu. Kromě vítězných Pěšců, obohatily aukční nabídku skleněné plastiky vytvořené pomocí různých technik, které sklu dodají specifický vizuální efekt. Autorem rohaté foukané plastiky je Petr Novotný, tavená broušená Gutta pochází z dílny Jana Exnara, malovaná lepená plastika Šikmá věž je dílem Bohumila Eliáše ml.

Máte prohlédnuto, tak schválně, který je ten váš favorit?

Zuzana Ottová
duben 2019

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2019 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.