Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Novinky 2019

Novinky 2019

Léto se nezadržitelně blíží a s ním se dostavuje svobodomyslná nálada. Prostor galerie tak v červnu logicky patří dvěma pánům výtvarníkům, jimž je společný smysl pro humor, jednoduchá kresba a optimistická barevnost, kteří nás zvou na bezstarostnou jízdu svými vzpomínkami i fantazií.

Začíná za "velkou louží" připomínkou originálního trumpetisty Milese Davise, který si ve Slívově grafice na jamování našel ochotného, byť poněkud netradičního spoluhráče. Anebo posluchače? Záhy nás pobaví ušatý Franz Kafka, který se zdráhá uchopit šálek s kávou za elfí uši, které mu narostly stejně jako slavnému spisovateli. Jiří Slíva s ním ale ještě neskončil a nechá ho v bezpočtu kopií pršet z nebe stejně jako René Magritte své legendární pány s buřinkou.

V dalších pracích si Jiří Slíva pohrává s významem slov, předkládá variace na podpatky, které jsou skoro tak šílené, jako by je vymýšlel nějaký vyhlášený módní návrhář, v poslední verzi dokonce nahrazuje podpatek svým podpisem. Na podobném principu se onde velbloudí hrb stává architektonickým dílem z různých období. A jsou to dromedáři vpravdě vlastenečtí, protože dávají přednost českým stavbám, ať už jde o románskou kapli, mosteckou věž či báň malostranského svatého Mikuláše.

Při zastávce v Café Optic nás víc než z kvality našeho zraku přezkouší nekompromisní Turek ze znalosti názvů typů káv na základě objemu koflíků. Litografie z uplynulého roku tak dokládají, že Slívův humor je pořád doslova třaskavý jako špunty ze sektů, z nichž jeden je snem každého barmana, který potřebuje rychle obsloužit početnou nedočkavou klientelu.

Posléze se ujímá řízení Tomáš Bím a začne Snídaní na terase s vyhlídkou na "stověžatou matičku", jejíž vzhled čím dál tím víc poznamenávají velkoplošné reklamy, které se přetahují o pozornost s architektonickými skvosty. Z rána pak přeskočí rovnou do noci, jež je nakloněna hrátkám včetně těch sportovních.

Bláznivý kontrast exotického zátiší s jukou a na ohradě napsaným žehnáním "Christus mansionem benedicat", který tu křídou v provokativní barevnosti napsali putující tři králové, je jako dělaný pro vyvolání ducha Dana Nekonečného.

Rytmické střídání námětů pokračuje i v další Bímově litografii nazvané prozaicky Ryby. Zasněžená krajina se zamrzlou řekou, v ní vyříznutý kruh a nevyřčené povzbuzení "Zachytej si!". Odtud následuje skok do léta, na pláž s připravenou osuškou a někde mimo záběr i vnadnou společnicí.

Tak mějte léto stejně bezstarostné a prosluněné jako na vystavených litografiích.

Zuzana Ottová
červen 2019

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2019 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.