Výstava
Zpět | Home

Soutěž - To nejlepší z roku 2019

To nejlepší z roku 2019

Stalo se už tradicí, že první výstava ArtFora v novém roce bývá sestavena z děl, kterým návštěvníci galerie dali nejvíce hlasů v měsíčních soutěžích v roce právě uplynulém. Je tudíž jistým žebříčkem oblíbenosti, ukazuje, co se Vám návštěvníkům líbí, jaká preferujete témata a výtvarné techniky.

Jednoznačně vedou humor, romantika a nostalgie, z nichž nejednou stírá růžový pel surrealistické ztvárnění. Nejčastěji se objevujícím motivem v grafikách, kresbách, malbách i fotografiích jsou zvířata včetně fantastických, lidé, krajiny a zákoutí měst. Do výsledků se tentokrát promítlo i téma Sametu a jeho hlavní ikona, Václav Havel.

Dvakrát se na předních místech objevil Kuklíkův Sněžný leopard a Křenům Pes, který bedlivě naslouchal zvukům z kuchyně. Ten patřil i mezi díla s nejvyšším hodnocením v rámci měsíčních soutěží. Vyplývá z toho potěšující zjištění, že vás oslovuje dosud nedotčená divoká příroda, mezi jejímiž vyslanci se na výstavě kromě leoparda objevuje i sibiřský tygr, rovněž jako kresba Ladislava Kuklíka, sokol Jindřicha Pilečka nebo krokodýl, kterého spolu s dalšími pro nás exotickými zvířaty ve své litografii zachytil Adolf Born. Vysoce hodnocené vtipné linoryty Ivo Křena, při jejichž tvorbě autor jasně vycházel ze znalostí psích členů domácnosti, s výstižnými názvy Temné chmury každého psiska, noční běsi a hladová miska a Pes, který bedlivě naslouchal zvukům z kuchyně, úspěchem u národa pejskařů nepřekvapí, ale svým způsobem dokládají, že lidé zvířecím kamarádům nejen rozumějí, ale mají pochopení pro jejich slabosti, tolik podobné těm člověčím.

Galerijní soutěžní výsledky svědčí také o tom, že si femme fatale dokáží získat pozornost, okouzlit i v podobě uměleckých děl. Ať už je to zdánlivě křehká kráska z nejvíce oceňovaného leptu V srpnu odplouvají lodě, žena s maskou úsměvu či vrtkavá Královna Chantal Poullain, jimž vdechla život Hana Čápová, která byla proslulá především svými portréty nepřehlédnutelných dam, jež uměla i s jejich méně pěknými vlastnostmi a tajnými zásuvkami mysli mistrně vystihnout, aniž by na ní vzhledem k vlastnímu atraktivnímu vzhledu ulpělo stigma závisti či zahořklosti. Možná překvapivě sem můžeme zařadit také někdejší první dámu, Olgu Havlovou, která sice nemohla operovat s provokativní smyslností, ale našla si o to nenápadnější způsoby, jimiž dokázala udržet alespoň co nejblíže zemi svého bohémského chotě. Námětový okruh uzavírá doslova přehlídka žen, ta spartakiádní. Na dokumentárním snímku Pavla Štechy se setkaly snad všechny typy něžného pohlaví, a na okamžik je spojil jeden nečekaný prvek, defilující příslušníci ČSLA, kteří tu před ženskou přesilou ztrácí svůj uniformovaný respekt a sklízí jen pobavené pohledy.

Pozornost k sobě přitáhla ještě i letitá, rozložitá Matka měst, jejíž nostalgická malostranská zákoutí a řeku, kterou se opásala, zvěčnil v litografiích Jiří Bouda a Emma Srncová. Jarní explozi barev i línou letní atmosféru doplňují na sníh bohaté zimní scenérie, které tak dobře umí Tomáš Bím. Poslední měsíc roku ovládla zcela pochopitelně vánoční nálada, a v soutěži zvítězil Bornův veselý, netradiční Krkonošský betlém.

Zuzana Ottová
leden 2020

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2020 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.