Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Petr Ptáček 2020

Petr Ptáček 2020

Druhá letošní "artfoří" výstava nás po čase zavede do světa báječných mužů a žen nejen na létajících strojích, kde nám bude opět fundovaným průvodcem Petr Ptáček. Díky jeho pozorovacímu talentu, jenž se pojí s fantazií a mistrným výtvarným spodobněním, před námi ožívají letecké bitvy druhé světové války, legendy automobilového sportu zase neohroženě řežou klopené zatáčky, pneumatiky kvílí a motory předou jako spokojený kocour. Kolem se line vůně benzínu a oči se mhouří před oblaky vířícího prachu. Půlkulatiny letos slavící autor si toto zvláštně poetické prostředí vytváří už přes čtvrt století a stejně dlouhou dobu se o ně dělí se všemi, které to za dobrodružstvím po souši, moři i ve vzduchu neodolatelně táhne.

Zatímco Jiří Bouda zasvětil svůj profesní život mašinkám, Petr Ptáček se za inspirací pouští nejraději do vzdušných sfér nebo nekonečných hadů silnic, ale tu a tam i on, když mu nápad vyťuká morseovka železničních pražců, zamíří k železným kolosům, které jednou supí, po druhé spíše lehce klouzají po nablýskaných kolejích. A najdeme ještě jednu námětovou podobnost, dokonce se světoznámým tvůrcem. Andy Warhol měl svou Campbellovu polévku, Petr Ptáček se stejným zaujetím zachycuje plechovky s motorovým olejem. Není divu, potrava pro automobily je mu jednoduše bližší.

Na každý pád, ať už zvolí techniku litografie nebo akryl, motocykly, osobní, nákladní i závodní auta, dvouplošníky, stíhací letouny, vzducholodě, vlaky a lidé v nich nás skoro matou svou životností, ale současně přes silně realistickou podobu si ponechávají něco, čímž nám dávají na srozuměnou, že v této formě jsou již jen shlukem čar a barev, že patří do říše snů či vzpomínek, do jiné časové dimenze, v níž se sice mnohdy hrálo i o naši budoucnost, ale odkud už nevede cesta do přítomnosti. Petr Ptáček tak bravurně propojuje hmotný a nehmotný svět a probouzí v nás chuť a odvahu jít ve šlépějích slavných i bezejmenných hrdinů, nebojácných bláznů. Kdo se po nich skutečně vydá, má naději, že nebude zapomenut, že bude z grafických listů a pláten jednou vystupovat a promlouvat k dalším generacím stejně naladěných snílků.

Zuzana Ottová
únor 2020

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2020 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.