Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Ivo Křen - Zahrady

Ivo Křen - Zahrady

Červnová výstava byla vzpomínkou na Iva Křena, na jeho mistrovství v "disciplíně" linorytu. Aktuální, červencová na ni volně navazuje, protože, řekne-li se "a", je třeba říct i "b". Oním áčkem jsou autorovy krajiny, jež patří v jeho tvorbě ke stěžejním, přestože ne vždy hrály hlavní roli, někdy byly přírodním jevištěm či pouhou kulisou pro příběh.

V srpnu se budeme procházet Křenovými zahradami, které jsou vlastně jiným typem krajiny. Jsou neméně magické, nabízejí ale mnohem větší intimitu, v níž lze přemýšlet o věcech ryze osobních, rozebírat životní výhry i prohry, vyvolávat si žhavé obrazy důvěrností, nebo zpytovat, kam se vytratila touha, utéct do nich před nepochopením světa, a schováni v jejich náručí se trošku litovat, nebo třeba tak obyčejně lenošit a počítat mráčky na obloze.

Pro Iva Křena byly zahrady nevyčerpatelným zdrojem inspirace, jíž skloňoval na mnoho způsobů a zahradám přiřazoval nespočet významů. Někdy jim ponechával reálnou podobu, jindy byly éterickým prostorem, v němž žijí myšlenky, duchové a andělé, anebo přímo rájem na zemi, tedy autorovou Šangri-Lou.

Vezměme si například linoryt s poněkud rozporuplným názvem Rajská zahrada - Věčné hledání touhy, nebo další, nazvaný Setkání v zahradě. Můžeme je vnímat jako ztvárnění situace, které byl autor svědkem, nebo jako umělecké vyjádření partnerského odcizení a milostného trojúhelníku. O čem vypovídá čtveřice grafik nazvaná Mužské srdce v rajské zahradě, rozklíčuje asi každý.

Z výtvarného hlediska mají Křenovy linoryty pro diváka magickou přitažlivost díky pečlivě vyskládané barevnosti, kdy se na ploše setkává uklidňující blankytná modř, ohnivá červeň, hřejivá oranž atd., ale i pro neobvyklý pohled z ptačí perspektivy, jako by obyvatelé zahrad byli pozorováni nějakou vyšší mocí a nám se poštěstilo nakouknout na ně jejím prostřednictvím. A dost možná byl Ivo Křen onou mocí zplnomocněný nám tyto pohledy z výšek, kdy mnohé ze zdánlivě neřešitelných situací se ukazuje jako malicherné, zprostředkovat.

Zuzana Ottová
červenec 2020

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2020 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.