Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Novinky 2020

Novinky 2020

Podzim se začíná nenápadně hlásit o slovo a tak je tu tradičně čas, kdy se výtvarníci přicházejí pochlubit tím, co se jim během roku v ateliérech urodilo.

Je bez debat, že sklo je úchvatný materiál, s nímž kouzelník světlo dokáže rozehrát neuvěřitelné divadlo. Aby bylo co nejefektnější, potřebuje dobrého scénáristu, jímž není nikdo jiný než sklářský výtvarník. S šesticí svých kreslených "scénářů" nás tu seznámí Vlastislav Janáček. Plasticita návrhů vyvedených pastelu dává tušit, jaký bude finální výsledek, až výbrus jako zkušený taneční mistr naučí světlo jednotlivé kroky, které se spojí v působivý tanec, jemuž dodá i potřebný rytmus. V dobrém filmu či divadelním kuse nesmí chybět aspoň kapka humoru, a překvapivě ji v sobě může ukrývat i zdánlivě "studený čumák", jakým se tento materiál jeví. Nejlépe to dokládají názvy jednotlivých děl. Ruku v ruce tu před námi svorně stojí Dvě nejlepší kámošky - Závist a pomluva, záhy nás vyplazen konfrontuje nejslavnější jazyk světa patřící Velkému Albertovi. Ještě je tu Adéla Hladová, jak podle Janáčka zní celé jméno oné jemné květinky, která ještě nevečeřela.

Jiří Slíva patrně ví, že září je časem mladého vína, tudíž se inspirace nese na vlnách rubínového moku, který každý milovník vín vnímá všemi smysly. Podzim je rovněž obdobím mlhavých rán a podvečerů, jež svádějí k nostalgickému přemítání, což rezonuje v jeho tvorbě, když ji rozezvučí bugatti step a blues, jemuž naslouchají slavní gramodeskoví teriéři, vyobrazení v barvách různých národností. Z humorné řady grafických děl překvapivě vybočuje litografie, která by mohla z fleku posloužit coby návrh na vinařský plakát. Jednoduchý, esteticky čistý. Jak se zdá autora inspirovalo i náhubkové, ehm rouškové šílenství, a tak je známým tvářím či představitelům sociálních vrstev "ušil na míru".

Vzpomínkovou linku však načrtl už na počátku výstavy Tomáš Bím, který spolu s vraty od Tátovy garáže, z níž na nás pokukuje nablýskaný dnes již veterán, pootevřel divákům cestu do minulosti. Letcem s balonky nám zase naznačil, že snílky na zemi neudrží nic, ani dobré bydlo, natož nějaké restrikce či jen káravé pohledy a ťukání si na čelo, že takový útěk může vymyslet a zrealizovat jedině blázen. A jakoby se touha po svobodě, po možnosti porušit svazující bublinu a stoupat volně výš a výš, přenesla i na spoutané balonky a jeden z tisíce ji proměnil.

Zuzana Ottová
září 2020

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2020 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.