Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Benefiční aukce 2020

Benefiční aukce 2020

Být to kdykoliv jindy, než v době vymknuté z kloubů, mohlo by se zdát uspořádání výstavy k aukci, která byla odložena z března na říjen a z října na nejisté příští jaro, poněkud podivným. Absurdnost situace si však přímo říká o to, povýšit předaukční prezentaci na samostatný umělecký počin v duchu Dada, jehož odkaz tak skvěle, byť nedobrovolně následuje. Především si ale klade za úkol podpořit víru v lepší časy, prostě Aukce bude!

S optimistickým pohledem na věc, přichází jedno velké plus, jež lze z čekání vytěžit. Dopřeje každému účastníkovi velkorysý prostor pro to, nechat na sebe prostřednictvím monitoru jednotlivá díla působit, a když se mu během společně strávených chvil to které stane nepostradatelným virtuálním společníkem, nebude váhat svést aukční boj o jeho hmatatelnou podobu. O charitativní aukci je současně třeba přemýšlet jako o akci s přidanou hodnotou, protože potěší nejen vítěze klání, ale i někoho dalšího, komu částka za vydražené dílo pomůže.

O přízeň se uchází rovná třicítka výtvarných děl, z nichž třetina pochází od autorů, kterým již není dopřáno těšit novou tvorbou sebe i své obdivovatele. O to vzácnějším se pak získané dílo stane. Největší zastoupení mají tradičně grafiky od litografie přes hlubotisk, lept a linoryt po mezzotintu, ve větším počtu i fotografie, v nabídce je ovšem také skvostný pastel, originálně pojatá koláž či reliéfní tisk. Nechybí ani vysoce ceněné skleněné plastiky. Každý si tak v prezentované nabídce může najít nejen oblíbeného autora, techniku, ale i námět. Převládají mezilidské vztahy ve všech úrovních, od něžné romantiky po nebezpečný stalking. Prostor tu má samozřejmě erotika, objevuje se ale i zkoumání či ukrývání vlastního nitra.

Aukční nabídku zahajuje Bímova litografie, kterou mohou mít stálí návštěvníci galerie AtrForum ještě v paměti z květnové výstavy. Názvem autor lakonicky sděluje lechtivou skutečnost, kterou v samotném dílku jen lehce naznačil. Mnohem naturalističtěji pojal Adolf Born rozverný moment z Molièrovy hry Zdravý nemocný, který však má i hořkou historickou příchuť, což se stává, když život, či osud, chcete-li, jde ve stavbě příběhu mnohem dál a nebojí se frašku otočit v tragédii. Právě tak dopadla čtvrtá repríza, v níž Molière sám ztvárnil hlavní roli hypochondra Argana využívaného doktorem Purgonem. Stačil ji ještě odehrát a tentýž večer zemřel. Na litografii Sbohem, můj chrabrý vojáku! od Mariny Richterové můžeme sledovat krátký výsek života dvou lidí, které spojila i rozdělila válka. Všeříkající pohled jejich očí se nám nejspíš nepodaří hned tak setřást. Demelova grafika Vzpomínka nutí mysl k cestě časem, fotografie Sáry Saudkové i reliéf Olbrama Zoubka nikterak nezastírají, že jsou primárně oslavou ženských tvarů. Oblast portrétní fotografie zastupují hned dva snímky zachycující Václava Havla. Pavel Štecha ho zvěčnil s oblíbeným obrazem, Bohdan Holomíček v soukromí Hrádečku.

Nostalgické pohledy na město přináší vzpomínková litografie Jiřího Boudy věnovaná atmosféře Benátek i černobílá fotografie Jana Reicha zachycující prostředí holešovického přístavu v roce 1979. Knotkův dům působí, jakoby na kamenné podezdívce plul a současně jeho hmotou prostupovalo slunce. Prostřednictvím Ptáčkova retra zavítáme k vršovické benzínce před 90 lety a s dámou s psíkem od Ivy Hüttnerové absolvujeme procházku po zasněžené Kampě. Jiří Slíva mnohým splní představu o dokonale prožitém večeru All Inclusive, jak jinak než v retro stylu.

Výtvarná díla jsou prostoupena zvířaty, šelmami i šelmičkami, které vyměnily nejistou svobodu za bezpečí bytu jako kočky Michala Cihláře, které si ve spokojeném obětí užívají siestu v měkkých peřinách, nebo PONův zrzek posedávající mezi kuřáckými potřebami svého majitele, zatímco Kuklíkův nespoutaný vlk vyráží za životně důležitou kořistí. S divokými zvířaty je neodmyslitelně spjata krajina. Emanuela Ranného oslovila Podzimní louka, Ivo Křen zachytil chvíli Velkého povětří, v němž vítr tančí s větvičkami a ostatními střípky krajiny. Eliška Podzimková vytvořila rovnou celý vesmír pro Malého prince. Zamilovaní Emmy Srncové vzlétají na křídlech lásky, aby mohli snést milované bytosti modré z nebe. Stačí pak zabořit prsty do hebké srsti něžných beránků a svět je zase krásným místem. A pokud již nějaký čas není nikdo vhodný nablízku, můžeme se s prosbou, aby byl znovu takovým, obrátit na moudrou Matku přírodu, která nás uslyší spíš někde kousek stranou naší zatracené civilizace. Když tuhle možnost zrovna nemáme, můžeme se jí přiblížit s pomocí Kavanova domácího oltáříku s výjevy poklidné krajiny.

Zuzana Ottová
říjen 2020

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2020 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.