Výstava
Zpět | Home

Soutěž - Humor 2020

Humor 2020

Listopad je sám o sobě ponurým měsícem, a když jsme k tomu dostali všichni domácí vězení, důvod k úsměvu, aby člověk pohledal. Nekorektní výstava tak přichází jako na zavolanou. Podobně jako při čtení napínavé knížky nebo sledování filmu se i přes statické obrázky dá vycestovat do nejlepšího světa, jaký existuje, do fantazie.

Pokud si ho někdo neumí vytvořit, nebo si ho maluje v málo jasných barvách, je nejvyšší čas přijmout pozvání na návštěvu světů a mikrosvětů tří výtvarníků, kteří měli vždy nápadů na rozdávání. Někdy totiž stačí i pouhá chvíle v takovém veselém až bláznivém prostředí a stane se zázrak, výtvarníkův svět se propojí s naším, nebo nám do něj otevře dveře. To proto, že přehodil výhybku našeho myšlení, a my už nejedeme setrvačností po koleji všednodenní rutiny.

Listopadová dílka jsou rozverně lechtivá, některým je dán nádavkem černý humor, jiná jsou i přes prvotní vyvolání úsměvu varující až hrozivá. Ale přesně takový je život, někdy pro zábavu a zářivé sluníčko přehlédneme problém, jindy si byť jen drobnou nepříjemností zkalíme krásný letní den.

Dost možná tu najdeme největší počet nahotinek a jimi odhozených podprsenek na jednu artfoří výstavu. Dohání je nesmrtelní Brouci, kteří vyslali na vodní plochy všech velikostí žlutou ponorku, kterou hledá ve vlnách vzducholoď prezentující jiného rockového giganta. Připomíná je i parafráze slavné fotky z přebalu alba Abbey Road. Na paty jim šlape nesmrtelný český Mistr s vtipně upraveným textem své písničky.

První písmena jmen výtvarnického tria dávají dohromady nejznámější mediální zkratku a nutno říct, že i oni nám mají co říct, i když pravdu balí do nejbláznivějších a tím mnohem stravitelnějších hávů. Tak se pojďme nechat pozvat do světů Bíma, Borna a Cihláře.

Tomáš Bím vnese do našich domovů i myslí léto prostoupené dobrodružstvím, nostalgií, letními láskami. V jeho světě se může stát cokoliv, nad hladinu bazénu se může stejně dobře vynořit žlutá ponorka, jako do ní zanořit křídla modrý letoun. Variace na jeden pohled do krajiny v litografiích Balon a Poslední jamka působí jako výtvarné pojetí postřehové hry "hledej x rozdílů". Svoji paměť můžeme potrápit při hledání rozdílů mezi filmovým a grafickým obrazem Rozmarného léta.

Výběr z tvorby Adolfa Borna přináší báječný mix bizarnosti, erotiky a historie, z nichž autor dokázal rozehrát absurdní až provokativní podívanou, třeba jako v grafice, kde je v rychlém poselstvu Kara Mustafy ústřední postavou lepá muslimská dívčina, cudně si zahalující jen vlasy. Ani Noe si pod Bornovým štětcem nemohl být jist, že se se svým živým nákladem dostane do bezpečí. Mírně poťouchlý autor mu poslal jako pozdrav rybku přezkušující kvalitu dřeva jeho bárky. A slavný cestovatel Emil Holub se díky páně Bornovi dostal přímo do jámy lvové, tedy přesněji do tlamy krokodýlí a vylézt z ní by znamenalo nechat se ochutnat domácím mazlíčkem zvědavých domorodců.

Michal Cihlář v jednom z linorytů nastoluje onu tolikrát v uměleckých kruzích pronesenou otázku: "Co je a co není kýč, co lze považovat za umění?" Kdo onen duchovní soubor vyhraje, Duchampova Fontána, Hirstův žralok naložený ve formaldehydu, nebo klasický trpaslík konzervovaný v tomtéž? Autor také poukazuje na fakt, že zvířata nás mají "na háku" a ťukají si na čelo nad nabubřelostí "pánů tvorstva", kteří si myslí, že dostatečnou kvalifikací pro tuhle iluzi je to, že umí chodit po dvou. Ať už jsme drželi při sledování večerníčku palce šedé přihrbené postavě s papiroskou v hubě nebo jeho úhlavními nepříteli, když se podíváme na proměněný Pražský hrad, budeme volat s vlkem "Jen počkej zajíci!"

Pokud by snad třicítka vystavených grafik někomu k naladění na cestu do fantazie nestačila, je tu ještě možnost nechat inspirovat posledním výtvarným dílkem, Božským Kájou a vrátit se ve vzpomínkách do doby tenkrát, když jsme byli ještě malý kluci či holky a budoucnost nám ležela u nohou. Zkusme odtamtud vyrazit znovu a držet se hesla, že s "Úsměvem jde všechno líp!". V případě potřeby třeba i sarkastickým.

Zuzana Ottová
listopad 2020

Obrázky jsou na stránce uloženy ve třech velikostech.
Copyright 2020 ArtForum / ICZ a.s.
Veškerá práva vyhrazena.